Prezentowany album jest opowieścią o życiu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, nazy­wanego w domu oraz w gronie przyjaciół Wiekiem. Błogosławiony został ukazany na tle różnych środowisk, jakie kształtowały Jego osobowość i charakter. Zaliczały się do nich: dom rodzinny oraz szkoły, do których uczęszczał w Chełmży, Seminarium Duchowne w Pelplinie, kolejne placówki wi-kariuszowskie w międzywojennym Wejherowie i Toruniu, a także niemieckie więzienia i obozy kon­centracyjne, w których przebywał aż do śmierci. Książkę zamykają zdjęcia związane z rozwojem kultu ks. Frelichowskiego i uroczystością beatyfikacyjną oraz miejscami, gdzie znajdują się Jego relikwie. Materiał graficzny został ułożony chronologicznie, tak, aby przedstawić całe życie Patrona Harcer­stwa Polskiego z uwzględnieniem faktów, jakie nastąpiły po Jego śmierci.
Fotografie pochodzą m.in. z rodzinnych zbiorów państwa Jaczkowskich, Frelichowskich, Olkowskich, pana Dariusza Mellera z Chełmży, z muzeów: Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Państwowego Muzeum Stutthof w Sztutowie, Instytutu Pamięci Narodo­wej w Bydgoszczy, KZ-Gedenkstatte Dachau,
KZ-Gedenkstatte und Museum Sachsenhausen/Stiftung Brandenburgische Gedenkstatten,
prywatnego archiwum Czesława Jarmusza w Toruniu i ze zbiorów parafii pw. Wniebowzięcia NMP i bł. ks. St. W. Frelichowskiego w Toruniu, którym w tym miejscu pragnę serdecznie podziękować za pomoc i współpracę.
Dzięki wielu unikalnym zdjęciom, starym pocztówkom oraz obozowym rycinom wykonanym przez samych więźniów udało się ukazać świat, jaki oglądał bł. ks. Stefan Wincenty. Przyglądając się poniższym fotografiom przenieśmy się w czasy bł. ks. Frelichowskiego, aby jeszcze pełniej poznać Jego osobę i zrozumieć świętość, do której nieustannie dąży.