Wprowadzenie do Biuletynu Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu

31 marca 2011 roku minie 10 lat od ustanowienia Sanktuarium Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu, które służy środowiku harcerskiemu. Środowisko to czcząc swego Patrona poleca Mu wszelkie ważne sprawy swej społeczności. Świadczą o tym istotne wydarzenia, które miały tu miejsce oraz wiele podziękowań za błogosławione ich owoce. Aby odczytać właściwie potrzeby środowiska harcerskiego, kustosz sanktuarium osobiście uczestniczył w zlotach w Kielcach, Chorzowie i Krakowie. Ubiegłoroczna harcerska służba w Centrum Duchowym Kleryckiego Kręgu Harcerskiego WICEK z naszego Wyższego Seminarium Duchownego pozwoliła zrozumieć piszącemu te słowa najważniejszą potrzebę inspiracji harcerskiego życia przykładem Patrona - konkretnością uświęcania harcerskiej codzienności oraz aktualnych problemów Ojczyzny poprzez przeżywanie ich we wierze. Dlatego obecny materiał 17 Biuletynu Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu ma dopomóc ZUCHOWI, DRUHOWI we włączeniu swego harcerskiego działania w styl życia Patrona. Czy wybór okaże się trafny?
W bieżącym numerze zawarta zostanie pierwsza część planowanej większej całości, którą, być może, uda się wydać jeszcze w tym roku, 10-lecia sanktuarium. Każda z części stanowić ma odrębną całość, aby łatwiej było zmieniać i dodrukowywać. Obecny zbiór materiałów będzie złożony z tekstów już samodzielnie wydrukowanych, ale nie powtarzając informacji. Dlatego za zgodą Autorów tych tekstów niektóre fragmenty przeniesiono lub je skrócono. Redakcja Biuletynu... serdecznie dziękuje Autorom za umożliwienia dokonania tych zmian i poprawek.

Dzięki przeredagowaniu artykułów powstanie książka, która, mamy taką nadzieję, przyczy¬ni się do ukazania wzoru harcerskiego życia dla ZUCHA, DRUHA.
Część pierwszą stanowi Druh Wicek - Boży harcerz, autorstwa Hanny Włodarczyk, której redakcja szczególnie dziękuje nie tylko za teksty, ale też za autorskie rysunki i wybór fragmentów z Pamiętnika. Najbardziej znaną częścią jest wydany już trzykrotnie tekst hm. Jaromira Durczewskiego Druh Wicek Patron Harcerstwa Polskiego. W planowanym zbiorze zamieszczony zostanie także tekst naszego ks. bpa Andrzeja Suskiego, opublikowany wcześniej w materiałach Pielgrzymki Harcerskiej (Toruń 6-7 czerwca 2009 r.).
Redakcja wyraża nadzieję, że bieżący numer Biuletynu, mimo że ukazuje się w formacie A5, zostanie przyjęty przez brać harcerską wszystkich obrzędowości nie tylko z radością, ale stanie się źródłem, z którego popłynie harcerska mądrość, pogłębienie potrzeby świętości oraz konkretna praktyka. Redakcja oczekuje także komentarzy do obecnego numeru Biuletynu i prosi o propozycje dotyczące zawartości drugiej części dla ZUCHÓW, DRUHÓW, a szczególnie tekstów modlitewnych.

ks. phm. Józef Nowakowski
Kustosz Sanktuarium Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego