Wprowadzenie do Biuletynu Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu
Jan Paweł II 7-go czerwca 1999 r. wyniósł do chwały ołtarzy Sługę Bożego Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Dzień beatyfikacji roz­począł nowy okres naszego odniesienia do Księdza Stefana Wincentego. Pierwszym pragnieniem wielu wiernych stało się posiadanie wzoru codzien­nej modlitwy o łaski za jego wstawiennictwem i kanonizację. 30 lipca 1999 r. został wydrukowany w 10-cio tysięcznym nakładzie obrazek z nową mo­dlitwą do Błogosławionego. W naszej parafii wiele osób prosiło o przybli­żenie im pełniejszego obrazu osobowości ks. Stefana. Spełniono to przez cykl nauk w czasie nowenny do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Barw do tych nauk dodawały uroczystości: 15 VIII 99 r. - przekazanie relikwii bł. ks. Stefana Parafii św. Trójcy w Chełmży i Państwu Jaczkowskim, ro­dzinie siostry błogosławionągo; 12 IX 99 r. - (akademia) wspomnienie 60-lecia uwięzienia we wrześniu 1939; 26IX 99 r. przekazanie relikwii Związ­kowi Harcerstwa Polskiego i Związkowi Harcerzy Rzeczypospolitej.
Od dnia 9 czerwca 1999 r., na prośbę wielu osób, w kościele przy „Gro­bie kości palców Sługi Bożego Księdza Stefana Frelichowskiego" wyło­żono księgę do wpisywania podziękowań i próśb za pośrednictwem bł. ks. Stefana. Setki osób wpisywało swe intencje. Proszono, by w pierwszy czwar­tek miesiąca część comiesięcznej godziny świętej wypełnić modlitwą za pośrednictwem Błogosławionego. Stało się to l-go lipca i jest teraz zwy­czajem. Intencje o pośrednictwo są różnorakie. Zbieramy je.
Coraz częściej zaczęła pojawiać się prośba o materiały na temat życio­wej drogi Księdza Stefana. Jako pierwsza wiele przyniosła książeczka -wybór myśli z Pamiętnika ks. Stefana Chcę być naprawdę kapłanem, którą przygotowała redakcja pisma alumnów Wyższego Seminarium Duchow­nego w Toruniu „Sługa".

Intencje dokonanego wyboru wyraziła pragnie­niem, aby myśli błogosławionego Ks. Stefana Wincentego Frelichowskie­go były pomocą wszystkim młodym ludziom w rozpoznaniu własnego po­wołania. Następnie, we wrześniu, znów jako dodatek do „Sługi" ukazał się Pamiętnik (fragmenty) pisany przez ks. Stefana do 15 marca 1939 r. Ten ostatni wpis jest Jego refleksją o przeżywanym kapłaństwie: Pierwszy raz będąc kapłanem piszę w pamiętniku. Chcę podziękować Bogu za to, że mi dał udział w służbie Swojej i dał polecenie prowadzenia doń serc ludzkich.

Dziś druga rocznica mych prymicji. Dzięki CI Panie za to, co doznałem przez te dwa lata. nawet za me błędy i odchylenia od Twej woli. Wracam
obecnie do Ciebie, Panie, by Ci naprawdę służyć. Mam może opalone już trochę skrzydła, lecz Panie w głębokiej pokorze klękam przed Tobą i pro­szę: daj mi szczerze prowadzić życie i nigdy nie być aktorem życiowym. Daj odwagę życia według wskazań Twoich. Klękam niżej niż zwykle. Tyś moim, panie. Stałeś się mym Ojcem, Panie, daję Tobie nieżycie. Nie umiem wyrazić mych obecnych myśli..

Niech te chwile mego wahania życiowego i odchodzenia od Ciebie staną mi się obecnie mocą. Boże chcę być napraw­dę kapłanem.
Jakie cele stawia sobie Biletyn Parafiipw. Wniebowzięcia NMP w Toru­niu] Powinien być, na początku, przede wszystkim systematycznym odpo­wiadaniem na zainteresowanie wiernych przez ukazywanie bogactwa „he­roicznego świadka miłości" pasterskiej. Jednakże Biuletyn... powinien też być spełnieniem życzenia Ojca św. Jana Pawła II, by strzec i rozszerzać pamięć wielkich dziel Boga, jakie dokonały się w krótkim życiu tego kapła­na. Pierwszy skromny numer zawiera przedruki z edycji polskiej L'Osservatore Romano z 7 czerwca 1999 r. oraz „wstępniaki" do Wiadomości kościelnych Parafii Panny Marii w Toruniu, które w 1939 r. pisał ks. Ste­fan Wincenty Frelichowski. Przed pierwszym tekstem z Wiadomości... jest umieszczona winieta, która poprzedzała wszystkie refleksje. Niektóre wy­powiedzi aż proszą o komentarz, ale całość na pewno jest i bez nich zrozu­miała. Konieczne domyślenia ubogacą z pewnością rozumienie i przybli­żenie duchowości Błogosławionego bardzo nam na codzień potrzebnej. Redakcja oczekuje współpracy w postaci modlitwy o łaski za wstawien­nictwem bł. Stefana i tekstów, które mogłyby się ukazać w kolejnych nu­merach

ks. Józef Nowakowski
Toruń, dnia 22 stycznia 2000 r.