Upłynęły niecałe trzy miesiące od ukazania się pierwszego nume­ru Biuletynu Parafiipw. Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Wiele egzem­plarzy otrzymali uczestnicy programu Pamięci męczenników, który od­był się w Sali Wielkiej Dworu Artusa, w dniu 23 lutego 2000r.. Dorę­czyliśmy też go wszystkim Parafiom naszej Diecezji Toruńskiej oraz prawie tyle samo rozprowadziliśmy poprzez sprzedaż. Przygotowując Biuletyn... nie sądziliśmy, że będzie takie zainteresowanie. Od prawie miesiąca nie ma dnia, w którym nie otrzymywalibyśmy korespondencji z podziękowaniami za pomysł i przygotowanie Biuletynu... zwłaszcza za przedruk tekstów bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego z Wiadomości Kościelnych Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Toruniu z 1939 r.. Wszyscy są urzeczeni prostotą i trafnością wielu Jego wypo­wiedzi oraz zapewniają nas o aktywnym apostolstwie dla rozkrzewiania czci Błogosławionego oraz modlitw o łaskę rychłej Jego kanoniza­cji..
Ukazujący się drugi numer Biuletynu... zawiera różnoraki mate­riał. Główną i pierwszą jego częścią są informacje dotyczące relikwii po bł. ks. Stefanie. Intencję zwrócenia uwagi na relikwie zawierają obie strony okładki. Pierwszy tekst przedstawia ich historię i czynności przy­gotowania relikwiarzy. Dokumentacyjne zdjęcia wraz z tekstem stano­wią pierwszą treść całości. Po przygotowaniu materiałów zauważono, że materiał mógłby jeszcze zawierać zdjęcia z tzw. uroczystości pogrze­bowych w 40-tą rocznice śmierci w 1985 r.. Postaramy się ten brak uzu­pełnić w miarę zgromadzenia materiałów.
Drugą grupę treści numeru stanowią teksty wspomnienia 60-tej rocznicy uwięzienia bl. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, które odbyło się w niedzielę, dnia 12 września 1999 r..
Następne dwie części, jeśli tak w ogóle można ten materiał na­zwać, to dokumentacja zachowanych tekstów modlitw o beatyfikację oraz wzory zaproszeń na doroczne dni modlitw o beatyfikację - 23 lute­go-

Ten materiał został złożony na wyraźne życzenie kilku kapłanów, którzy uważają, iż ta dokumentacja będzie swoistym podziękowaniem osobom wierzącym w powinność troski o wyniesienie ks. Stefana do grona błogosławionych. Przy tej okazji, jako bezpośredni świadek tego dzieła, składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim Księżom Biskupom, wszystkim Osobom Duchownym, którzy wyrażali to w modlitwach prze­wodząc wiernym oraz wszystkim Wiernym, którzy publicznie z okazji rocznic śmierci gromadzili się na współmodlitwie i prywatnie przez cały
czas ją kontynuowali. Teraz pozostało nam w nurcie kultu polecać Bło­gosławionemu naszą drogę świętości i oczekiwać łaski Jego kanoniza­cji

Oczekując kontynuacji współmodlitwy oraz redakcyjnej współ­pracy bardzo o nią proszę. We wspólnocie świętych obcowania z bł. ks. Stefanem z ufnością liczę na Jego wstawiennictwo. Wszystkich proszę o informacje do kalendarium dokumentacyjnego, które będzie obrazo­wało duchowe nasze przeżycia.
Przed kończącą zawartość numeru modlitwą o łaski za wstawien­nictwem naszego orędownika proszę zwrócić uwagę na warunki kon­kursu dotyczące pomysłu na Ołtarz - epitafium bł. ks. Stefana, który planuje się w kościele NMP w Toruniu.
Pragnących uczestniczyć w'modlitwach za pośrednictwem bł. ks. Stefana zapraszamy w każdy pierwszy czwartek o godz. 18.00 do na­szego kościoła. Intencje modlitw za wstawiennictwem Błogosławione­go można wpisywać do Księgi podziękowań i próśb wyłożonej na stoli­ku przy Grobie kości palców... w nawie południowej

ks. Józef Nowakowski
Toruń, dnia 3 maja 2000 r.