Trzeci numer Biuletynu... poświęcony bł. ks. Stefanowi Frelichowskiemu ukazuje się po wydrukowanym już czwartym. Poprzedni numer wywołał wiele korespondencji i ustnych uwag odnośnie materiałów. Postaramy się spełnić ży­czenia. Najczęstsze dotyczą materiałów fotograficznych z okresu przed beatyfi­kacją i z samej beatyfikacji. Na równi z prośbą o duży serwis zdjęciowy, poja­wiła się prośba o teksty różnych programów związanych z nabożeństwami, któ­re były prezentowane w dniach modlitw o beatyfikację. Jedna z koresponden­tek napisała o tych programach słowno-muzycznych „one budziły w nas wiele serca i tego nam dalej trzeba. Niektóre nadawałyby się do powtórzenia". Ponie­waż kilka tekstów zachowało się w naszym archiwum, spełnienie prośby będzie dość łatwe. Ze względu na autentyczność zostaną podane w wersji zachowanej, choć niektóre doznania duchowe trudno powtórzyć. Obecny numer przypomni teksty „PRZYKAZANIE NOWE DAJĘ WAM..." i „APEL w 33-rocznicę śmierci Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego".
Pierwszym tekstem w tym numerze jest wybór próśb i podziękowań wpisa­nych do Księgi próśb i podziękowań na 1-szo czwartkowe nowenny. .
Zestaw proponowany został wybrany z pierwszych trzech dni intencji. Osoby, które maj ą możliwość czytania tych podziękowań i próśb bezpośrednio z Księgi... uważają, iż są one „żywym, wiarygodnym świadectwem" o bł. ks. Stefanie Win­centym Frelichowskim.
Kolejnym tekstem będą, długo czekające na druk, recenzje p. Waldemara Rozynkowskiego. Pierwsza dotyczy książki p. Krystyny Podlaszewskiej Sługa Bożyhs. Stefan Wincenty Frelichowski (1912-1945), a druga Pamiętnika bł. ks. Stefana wydanego przez Wydawnictwo Księży Marianów w 2000 r. z dopi­skiem do tytułu Zapiski kleryka. Autor tytułem recenzji Nie tylko dla kleryków słusznie proponuje poszerzyć grono czytelników.
Artykuł ks. Prałata Peszkowskiego (Służyć i pamiętać, w: Zeszyty Maryj­ne, nr 31) oddzieli materiały słowno-muzyczne od wkładki zdjęciowej.
Wkładka zdjęciowa jest w tym numerze jakby dwuczęściowa. Jedna i druga będzie w kolorze, ale na innym papierze. Oryginały dokumentów, z konieczno­ści, trzeba było jednak zmniejszyć z formatu A4 do formatu B5. Wartości waż­nych dokumentów z pewnościąnie pomniejsza zmniejszenie czy też słaby pa­pier, a zdjęcia na papierze kredowym przypomną różne relikwiarze i okoliczno­ści ich wręczenia, kaplice, w których są przechowywane, widok placu na lotni­sku w dniu beatyfikacji, dekoracje ulic w naszym mieście (7 czerwca 1999) oraz spełniając prośbę, by „pokazać osoby kapłanów z czasów modlitwy o beatyfi­kację" - kilka zdjęć kapłanów „sprzed lat".
Druga część kalendarium dokumentacyjnego w większości uzupełnia mate­riał części pierwszej, która była drukowana w drugim numerze Biuletynu...
Spełniam też prośbę, by każdy numer zawierał modlitwę o łaski i kanonizację bł. ks. Stefana oraz pieśni.
Jak zwykle zapraszam do modlitwy za pośrednictwem bł. ks. Stefana Win­centego Frelichowskiego oraz w każdy l-szy czwartek miesiąca o godz. 18.00 do udziału w nowennie w intencjach Jemu polecanych. Oczekuję i proszę nadal o tak żywą korespondencję.
Niebawem ukaże się następny numer Biuletynu..., gdyż przynagla do tego wielka łaska, która spotkała nas w pierwszym dniu Wizytacji pasterskiej, dnia 31 marca br. Otóż w tym dniu nasza historyczna parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, z woli naszego Księdza Biskupa Diecezjalnego An­drzeja Suskiego, otrzymała drugiego Patrona bł. ks. Stefana Wincentego Freli­chowskiego. Nadto nasz kościół został podniesiony do godności SANKTU­ARIUM BŁOGOSŁAWIONEGO KSIĘDZA STEFANA FRELICHOW­SKIEGO

ks. Józef Nowakowski
Toruń,  19 maja 2001 r.