Rok 2003 r. podniósł świadomość aktualności i tzw. życiowości bł. ks. Stefana Frelichowskiego. Dnia 22 lutego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego środowiska harcerskie stanęły wobec Patrona, którego symbolicznie przez przyjęcie dokumentu o patronacie z rąk Księdza Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa otrzymały. W ciągu roku wiele grup harcerskich świadomie przybywało do Torunia, do naszego Sanktuarium Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego i zapoznawało się szczegółowo z Jego życiem. Większość z nich przybyło z jedynym celem, aby polecić swą harcerską przyszłość Jego opiece. Błogosławiony Druh Wicek imponuje niezależnie od uznawania Jego harcerskich motywacji płynących z wiary.
Wreszcie dojrzała myśl o wydaniu Kalendarza ściennego na 2004 r. poświeconego Błogosławionemu. Jest to pierwszy znak pięciolecia beaty­fikacji Księdza Stefana, które przeżyliśmy 7 czerwca 1999 r. Bogaty serwis zdjęć i wybór tekstów okazał się bardzo aktualną pomocą dla przeżywania roku pięciolecia beatyfikacji i 59-tej rocznicy śmierci bł. ks. Stefana. Wreszcie ukazało się drugie - poprawione i uzupełnione wydanie Pamiętnika. Było ono bardzo oczekiwane i stanie się lekturą pewnie nie tylko harcerską, ale i młodych poszukujących swego powołania.
Obecny numer Biuletynu... zawiera trzy artykuły: prof. Jana Szilinga Duchowieństwo polskie w niemieckich obozach koncentracyjnych; drą Waldemara Rozynkowskiego Wychowanek i wychowawca w świetle pism bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego orazhma JaromiraDurczewskiego Idea braterstwa harcerskąsłużbą. Inne emocje wnosi refleksja ks. Zbigniewa Markowskiego Moje spotkania z ks. Frelichowskim.


Kolejna partia materiałów zawiera materiały kronikarskie: Pielgrzymka: Za Waszą miłość i ofiarę dla Boga i Ojczyzny modlimy się i dziękujemy - wdzięczna Parafia Wniebowzięcia NMP w Toruniu. 29 III 2003 n; Opis Przekazania relikwiarza do Parafiipw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Błogosławionego Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Tczewie - Będziemy Cię kochali i naśladowali współcześnie".
Trzecią część treści wypełniają konkursy: warunki i rozstrzygnięcie konkursu na „Ołtarz - epitafium ołtarzowe" bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Kościele Panny Marii w Toruniu; informacja o Die­cezjalnym Konkursie wiedzy o bł. Księdzu Stefanie Wincentym Frelichowskim; Festiwal Piosenki Religijnej ku czci Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelłchowskiego ŚWIATŁOŚĆ W CIEMNOŚCI ŚWIECI; protokół z posiedzenia jury konkursu literackiego.
W tym Biuletynie nie zabrakło najwyżej ocenionych tekstów, owoców konkursu literackiego Moniki Cackowskiej, godło „RADOSZKI" i Jana Kruglińskiego, godło „SAMARYTANIN". Inne teksty wyróżnione wydrukujemy w numerach następnych.
Numer zamykają stałe materiały: pieśni Boży kapłanie według serca Pana, Błogosławiony Stefanie Frelichowski, Jest dla nas wzorem Stefan Wincenty; kalendarium, podziękowania i prośby. Umieszczona na końcu modlitwa o łaski i kanonizacje niech służy do stałego odmawiania.
Zdjęcia niestety nie spełnią marzeń. Jest ich omal tyle co zawsze, jednak dużo musimy zostawić do numeru następnego i pewnie to będzie naglącą przyczyną, że ukaże się on niebawem.
Zdjęcie na pierwszej stronie okładki jest JUBILEUSZOWE na 5-lecie pobytu Ojca św. Jana Pawła II i beatyfikacji ks.Stefana Wincentego Frelichowskiego. Taka piękna scena jest do oglądania w bocznej nawie Kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
h

ks. Józef Nowakowski- kustosz

Toruń,  luty 2004 r.