Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej przy Parafii WNMP w Toruniu obchodzi w październiku bieżącego roku dwa jubileusze: piętnastolecie istnienia Koła Rycerstwa MI przy parafii WNMP i piata rocznicę poświęcenia sztandaru Filii MI.

W związku z tymi jubileuszami pragniemy zaprezentować historię Rycerstwa Niepokalanej w naszej Parafii

Po rekolekcjach prowadzonych przez o. Henryka Nowakowskiego z Niepokalanowa w dniach 5-7 października 1985 roku w naszej parafii powstało koło Rycerstwa Niepokalanej. Pomocą w założeniu Koła naszemu proboszczowi ks. Józefowi Nowakowskiemu służyli Ryszard Ziembiński i Jerzy Kozłowski.

Nieco później bo 27 grudnia 1985 roku j dekretem ks. Bp. Chełmińskiego Mariana Przykuckiego erygowana została z dniem 1 stycznia 1986 roku filia Rycerstwa Niepokalanej przy parafii WNMP w Toruniu. W ramach nowej struktury kościelnej Biskup Toruński Andrzej Suski zatwierdził istnienie filii Rycerstwa Niepokalanej przy naszej parafii. Od samego początku asystentem Kościelnym siedziby filialnej jest ks. Józef Nowakowski.

Gościlimy w Toruniu brata Innocentego, świadka życia św. Maksymiliana.

W roku 1991 w którym przypadała 50 ta rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana koło prowadziło Nowennę za wstawiennictwem Św. Maksymiliana, ks. Bp. Jan Szlaga poświęcił portret świętego namalowany przez siostrę Agnieszkę Nakielską, uczestniczyliśmy też w III Narodowym Kongresie Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie.

.

Koło parafialne MI liczyło 55 osób, które na co miesięcznych spotkaniach poznawały duchowość św. Maksymiliana, systematycznie uczestniczyliśmy w zjazdach wiosennych i jesiennych dla animatorów w Niepokalanowie, braliśmy tez udział w corocznych Ogólnopolskich Dniach Modlitw Rycerstwa Niepokalanej.

W naszej parafii staliśmy się bardziej grupą modlitewna prowadząc w 1-sze soboty miesiąca nabożeństwo Wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryji, w pierwsze czwartki modlimy się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, w każdą środę odmawiamy różaniec i śpiewamy godzinki.

Młodzi Rycerze na rekolekcjach w Niepokalanowie

Z chwila powstania Radia Maryja na jego antenie prowadziliśmy modlitwę różańcową i przybliżaliśmy słuchaczom idee Rycerstwa Niepokalanej.

W 1993 roku zorganizowaliśmy dla osób samotnych "Popołudnie z Kolędą", oraz w pierwsza niedzielę maja "Dzień Rycerstwa" w parafii, podczas którego w stoisku można było otrzymać Informator MI, cudowny medalik, deklaracje MI. Od tego czasu stało się to zwyczajem naszej wspólnoty.

Od 1994 roku w dniach 14, 15 i 16 każdego miesiąca prowadzimy modlitwę różańcową w intencji: Ojczyzny, Radia Maryja i Katolickich Środków Masowego Przekazu i Ojca Świętego.

Na dziesiąta rocznicę istnienia koła w naszej parafii ufundowaliśmy sztandar, który został uroczyście poświęcony w dniu 22 października przez o. Stanisława Piątka zastepcę Dyrektora narodowego MI.

W uroczystości tej uczestniczyły delegacje z Parafii ze Smetowa, przedstawicielka sióstr Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryji, delegacja parafii Katedralnej i reporter Radia Niepokalanów.

Od tego dnia we wszystkich ważnych uroczystościach parafialnych, diecezjalnych czy wyjazdach do Niepokalanowa towarzyszy nam Sztandar.

13 października 1998 roku udaliśmy się do Niepokalanowa na skupienie modlitewne. Przewodził nam ks. Asystent Józef Nowakowski i ks. Czesław Wojciechowski. Towarzyszyła nam schola "Portamus Gaudium", Dzieci Maryji, i grupa młodych Rycerzy Niepokalanej. Przed Mszą Świętą zaprezentowaliśmy program słowno - muzyczny gorąco przyjęty przez parafian Niepokalanowa. Na Mszy Świętej homilie wygłosił ks. Nowakowski nasz proboszcz i asystent. Następnie uczestniczyliśmy w Nabożeństwie Fatimskim i apelu jasnogórskim. Przebieg naszego pobytu był transmitowany przez Radio Niepokalanów.

Grupa Rycerzy MI w Niepokalanowie

Rok 1999 to okres przygotowania i przeżywania wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu a także powstanie Parafialnego Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej (18 lutego) w ramach Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej, organizacji międzynarodowej i publicznej. Dokonany został wybór władz. Prezesem została pani Ewa Olszewska.

Na dzień dzisiejszy liczba wpisanych deklaracji Rycerskich przekroczyła liczbę 900.

Powstaje obecnie koło Młodzieżowego Ruchu Rycerstwa Niepokalanej.

Zapraszamy na spotkania w II-gie i IV-te piątki o godz. 19.00

Powstaje Koło Dziecięcego Ruchu Rycerstwa