RUCH   DLA  LEPSZEGO ŚWIATA

MONDO

Czy Świat  naprawdę może  być lepszy? Jaki kierunek ma przyjąć  świat?
Jakiego świata chce Bóg?
Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, zainteresuj się bliżej międzynarodowym Ruchem dla Lepszego Świata, aprobowanym przez Kościół, działającym w blisko 50 krajach świata, w tym także w Polsce, należącym do Rady Ruchów Katolickich.

Więcej przeczytasz poniżej

Cel roku duszpasterskiego 2009/2010

Parafia jako wspólnota szuka zagubionych owieczek

Cel roku 2008/2009

Wszyscy ochrzczeni parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu odkrywają doświadczenie wiary w życiu codziennym przez wydarzenia parafialne, a wspólnoty parafialne i struktury formacyjne pogłębiają to doświadczenie przez czytanie

Pisma świętego.

Uzasadnienie:

I.

Choć prawie wszyscy parafianie są ochrzczeni, to u części parafian w życiu codziennym doświadczenie wiary jest często ograniczone do okolicznościowych spotkań z instytucja kościelną przy formalnym wypełnianiu minimum obowiązków religijnych.
II.

Wolą Bożą jest, aby nasze doświadczenie wiary nie wynikało z formalnego wypełniania wymagań, ale było wielkim doświadczeniem pełni Jezusa Chrystusa
2 Kor 12, 3 „Usiłujecie bowiem doświadczyć Chrystusa, który przeze mnie przemawia, a nie jest słaby wobec was, lecz ukazuje w was moc swoją”

Formacja małych grup:

Zespół Animacji Parafii - w pierwsze piątki miesiąca– spotkanie formacyjno-robocze g. 18.30 Msza św. i praca w salce

Zespół posłańców - w II – gą niedzielę miesiąca spotkania formacyjne rejonami: 7.30 – Rejon I i IV; 9.00 – Rejon II i V; 10.30 – Rejon III i VI; 12.00 – Rejon VII

Wydarzenie miesiąca znajdziesz w WIADOMOŚCIACH KOŚCIELNYCH

Czym jest ruch MONDO MIGLIORE?

Jest to ruch, który dąży:
* do nieustannej jego przemiany na lepsze, by był to świat bardziej ludzki i otwarty na Boga
* do odnowy jego struktur w duchu Ewangelii,
* do uświęcania świata,
Ale zdajemy sobie sprawę z tego, że świata nie można zmienić nie kochając go, nie znając i nie służąc mu w duchu Chrystusa. To właśnie On jest Zbawicielem świata.
Dlatego chcemy coraz lepiej poznawać znaki czasu, dążenia ludzi i kierunki dziejących się zmian. Świat jest dla nas ikoną Boga, miejscem, gdzie On działa i zadaniem do którego nieustannie nas posyła.
Chcemy być świadkami tego, że Kościół jest ze światem i dla świata choć nie akceptuje go bezkrytycznie. Będąc jednocześnie nie z tego świata, może być w stosunku do niego wolnym i lepiej mu służyć.
Kościół objawia przyszłość świata, którą jest Królestwo Prawdy i Miłości i do niego prowadzi.

Co chce osiągnąć?

Pracujemy dla Lepszego Świata. Razem z Chrystusem opowiadamy się za tym wszystkim, co w świecie jest dobre i prawdziwe a przeciw temu wszystkiemu, co jest zakłamane, niesprawiedliwe, depczące ludzką godność i wolność To każe nam:
* angażować się po stronie ubogich i wydziedziczonych,
* szukać bardziej tego co łączy, niż tego co dzieli,
* być ludźmi dialogu i porozumienia,
* służyć odnowie Parafii, by ona, jako konkretna część Kościoła, mogła stać się zalążkiem odnowy świata.
W tej pracy łączą się mieszkańcy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, ludzie różnych powołań, kultur, języków. Młodzi i starzy, świeccy i duchowni, prości i wykształceni tworząc w działaniu braterską jedność między sobą, służymy jedności nadchodzącego świata. Razem ze wszystkimi ludźmi dobrej woli szukamy głębszego sensu i nowych form działania.

Jak działa?

Zasadą działania Ruchu jest najpierw osobiste nawrócenie
(1), by stać się pełniej ludźmi Królestwa. Czynimy to w Kościele
(2), który nieustannie się odnawia i pragnie coraz lepiej służyć Chrystusowi i ludziom.
Przez uczestniczenie w sesjach i konwiwencjach uczymy się:
- samodzielności myślenia,
- umiejętności pracy w grupie,
- otwarcia się na prawdę i dobro, skądkolwiek one pochodzą,
- odpowiedzialności wynikającej z wiary za ten odcinek świata, jaki nam Bóg powierzył,
- zaangażowania i uczestnictwa we wszelkich procesach odnowy i ulepszania tego, co doczesne.
Sesje trwają kilka dni, w różnych domach rekolekcyjnych na terenie kraju, każda sesja jest jedno tematyczna.
Oto tematy najbardziej potrzebne każdemu wierzącemu: KOŚCIÓŁ ŚWIAT, NOWY OBRAZ PARAFII, modlitwa, dialog, duchowość wspólnotowa.

Co daje, parafii?

Nie tracąc szerokich perspektyw świata i Kościoła Ruch angażuje się szczególnie w parafię, pomagając odnowić się w duchu Soboru watykańskiego II, by stała się komunią organiczną i dynamiczną podstawowych wspólnot kościelnych.

Zapraszamy do współpracy  wszystkich chętnych parafian