Statut Stowarzyszenia został uchwalony dnia 24 września 1996 r., rejestracja Stowarzyszenia- 4 grudnia 1996 r.

Stowarzyszenie powstało w ramach ogólnopolskiego, pozapartyjnego ruchu obywatelskiego zorganizowanego dla zrealizowania Programu Powszechnego Uwłaszczenia w Polsce; po referendum uwłaszczeniowym, które odbyło się 18 lutego 1996 r.

W rozdziale II, § 8 naszego statutu "Cele, zasady i środki działania" możemy przeczytać m.in.:

... 3. promowanie programów integracji społecznej i gospodarczej w regionie uwzględniających wizję rozwoju gospodarczego gmin w kontekście tradycji regionu oraz ochrony środowiska naturalnego, w szczególności zaś promowanie programów restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz zakładów pracy znajdujących się na terenie poszczególnych gmin,

4. przygotowanie społeczności do tworzenia lokalnego i regionalnego rynku kapitałowego, a także tworzenie mechanizmów społecznych i gospodarczych służących koncentracji środków kapitałowych w gminach i województwie,

5. tworzenie warunków do powstania szerokiej warstwy średniej w społeczności lokalnej, ....

W pierwszym roku działalności nasza uwaga skierowana była przede wszystkim na edukację w zakresie etyczno-moralnym, ekonomiczno-kapitałowym oraz sprawach samorządowych.

Oto niektóre tematy prelekcji roboczych w latach 1997 i 98:

"Gospodarka to uczciwość? Bo Bóg jest uczciwością", "Moralność pracy", "O cywilizacji miłości",

"Osoba i społeczność", "Człowiek we współczesności", "O pracy i źródłach utrzymania", "Dochód bez pracy" - prelekcje wygłosił ks. prałat Józef Nowakowski,

"Samodzielność, gospodarka i finanse w gminach"- dr Jan Adamiak,

"Ubezpieczenia społeczne" - M. Chałaburda,

"Możliwość uwłaszczenia mieniem komunalnym" - prof. Adam Biela,

"Narodowe Fundusze Inwestycyjne", "Powszechne Świadectwa Udziałowe", "Program koncentracji środków kapitałowych w oparciu o PŚU" - inż. Mirosław Piesczek,

"O spółkach" - dr Z. Marszałkowska,

"Rola państwa w gospodarce rynkowej", "Mechanizm rynkowy", Ekonomiczna rola rządu", "Rynek kapitałowy i problemy prywatyzacji" - dr E. Zysnarska,

"Marketing" - dr K. Andruszkiewicz,

"Instrumenty rynku kapitałowego - obligacje", "Obligacje komunalne jako źródło finansowania inwestycji gminy", "Sposoby zarządzania kapitałem" - studenci UMK pod kierunkiem p. dr Z. Marszałkowskiej.

W 1998 r. utworzono punkt koncentracji Powszechnych Świadectw Udziałowych oraz powołano pełnomocników Obywatelskiego Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego w Zamościu w celu zorganizowania Ogólnopolskiej Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o firmie "Fundusz św. Jerzego". "Program koncentracji środków kapitałowych w oparciu o Powszechne Świadectwa Udziałowe" został opracowany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod kierunkiem prof. Adama Bieli. Głównym organizatorem oraz odpowiedzialnym za utworzenie "Funduszu św. Jerzego" spółka z o.o. było Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Zamościu z jego prezesem p. Wiesławem Hukiem. /więcej na ten temat na stronie internetowej "Funduszu św. Jerzego" .

Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Toruniu działało na terenie województwa toruńskiego. Utworzono także dwa oddziały: w Grudziądzu i Łasinie. Po zmianach administracyjnych teren działania został ograniczony do gminy i powiatu.

W dniu 27 maja 2000 r. odbyło się IV Zebranie Ogólne Stowarzyszenia. Na zebraniu tym podsumowano 3 - letni okres działalności, przyjęto nowy program działania oraz wybrano nowe władze.

 

Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Toruniu uczestniczy w pracach Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych w Lublinie.

Duszpasterstwo Ludzi Pracy Diecezji Toruńskiej i Obywatelskie Stowarzyszenie Uwłaszczeniowe w Toruniu wydają gazetkę "Głos". Ostatnie 3 numery były w całości poświęcone sprawom związanym z działalnością OSU, a dotyczyły funduszy inwestycyjnych, Funduszu Św. Jerzego oraz modelu uwłaszczenia i zarządzania w Ostrowie Wielkopolskim.