Październik                                                                                        nr 5(29)/2005

RÓŻANIEC
Nasza braterska modlitwa za zmarłych 6 listopada 2005 r. g. 15.00

Pismo święte o swoim powstaniu

Ustny przekaz
Materiały spisane
Redakcje

Obecny tekst Pisma świętego jest owocem pracy wielu ludzi żyjących na przestrzeni 2000 lat.
U źródeł biblijnego tekstu są dwa wydarzenia: wydarzenia z życia Abrahama (około 1800 lat przed Ch.) i wyjście z niewoli egipskiej oraz zawarcie Przymierza na Synaju (ok. 1250 lat przed Ch.). Obydwa wydarzenia były zainicjowane przez Pana Boga.
Wydarzenia te miały miejsce, ich sens dalej jest aktualny dla czło­wieka, gdyż Bóg dalej działa. Nasze życie to powołanie nas przez Boga i trzeba nam je wypełnić.
Każda epoka z pomocą Ducha Świętego tłumaczy swe powołanie w świetle*wydarzeń współczesnych. Taki był sens obchodzenia Paschy przez Izraelitów, a dla nas każda Msza święta. Ona jest ofiarą, paschą Nowego Testamentu. Każdy człowiek powołany przez Boga, z Jego pomocą może wypełnić swe życie we współpracy z Bogiem.
Proces powstawania Pisma świętego jest prostym owocem działania Boga dla człowieka. Po wydarzeniu najpierw opowiadano o nim ustne, co obecnie nazywane ustną tradycją. Począwszy od XII w. przed Chrys­tusem zaczęto je pisemnie redagować. Pierwszym biblijnym dokumen­tem spisanym najwcześniej są �Tablice Przymierza" z XIII w. (por. Wj 31,18; 34,1). Polecenie Boże było u źródeł tego spisania.
Lektura Pisma świętego pomoże nam to jeszcze bardziej poznać. Myślę, że do zrozumienia pomogą nam teksty streszczeń materiałów Tygodnia Biblijnego. Zwracajmy uwagę na sam tekst. Często zapowi­ada, że jest to mowa. czasem ma to być opowiadanie historii - księgi historyczne w tradycyjnym rozumieniu, czasem pouczenia wywni­oskowane z tego, co się wydarzyło - księgi dydaktyczne. Ze wstępu do księgi możemy poznać jej rodzaj literacki. Dlatego tak ważne jest jego czytanie.
Schemat poniższy przedstawia powstanie Nowego Testamentu. Przyjrzyjmy się jemu. W środku schematu jest tekst Nowego Testa­mentu, a wokół wszystko, co w jakiś sposób tworzyło jego redakcję pod natchnieniem Ducha Świętego. Strzałki pokazują różne składniki wpływów.

Najbliższe kalendarium:

1. Parafialne nabożeństwo zakończenia Roku Eucharystii - czwartek, 27 X g. 8.30 i 17.30-18.30
2. Diecezjalne zakończenie Roku Eucharystii - sobota, dnia 29 X, katedra g. 18.00
3. W święto Wszystkich Świętych Msza św. i modlitwy na cmentarzu św. Jerzego g. 15.00. W Dzień Zaduszny Msze św. zbiorowe za zmarłych g. 8.30 16.00 17.00 18.30
4. Różaniec za zmarłych od 1-szej niedzieli listopada 2004 r., g. 15.00
5. Spotkania Zespołu Animacji Parani - Parafialnej Rady Duszpasterskiej - I piątek godz. 18.30 Msza św. i spotkanie
6. Stałe spotkania formacyjne posłańców i ich pomocników oraz osób chętnych - każda II. niedziela miesiąca. Po porannej Mszy św. o godz. 7.30 prosimy posłańców rejonu I - go i V - tego, po Mszy św. o godz. 9.00 prosimy rejony II i IV, po Mszy św. o godz. 10.30 rejony III i VI, a po Mszy św. o godz. 12.00 rejon VII. Gdyby ktoś nie był w swoim czasie z rejonem to niech uczestniczy wtedy, kiedy przyszedł na Mszę św. zapisując swoją obecność.