Październik nr 5(33)/2006

Ofiarować wspólną modlitwę

“Różaniec to modlitwa, która bardzo ukochałem. Przedziwna modlitwa! Przedziwna w swej prostocie i głębi zarazem... W dziesiątki różańca ser­ce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu..” Jan Paweł II

Różaniec zawiera w swoich tajemnicach całe życie i działalność Chrystusa. Odmawiając różaniec patrzymy na Chrystusa i wraz z Maryją przeżywamy Tajemnice naszego zbawienia. Różaniec jest uważany jakby za streszczenie Ewangelii.
Te najpiękniejszą modlitwę, tak bardzo ukochaną przez Ojca Świętego Jana Pawła H, ofiarujmy wspólnie za naszych zmarłych z parafii od czasu I niedzieli listopada 2005 r. Włączmy prośby o Łaskę Nieba dla nich w Tajemnice różańca, przeżywając je wraz z Matką Bożą. Modląc się z tych co już odeszli do Pana, pomyślmy o naszym spotkaniu z Bogiem. Trzeba nam modlitwy o dobrą śmierć, myślenia o spotkaniu z Panem, o przygotowaniu się całym swoim życiem na te najważniejszą chwilę, na wieczne przebywanie z Bogiem, co przecież jest spełnieniem naszego życia.

Magda

Dzięki za Tydzień Biblijny!

Dopiero, co minął. Mam przy sobie materiały pomocnicze. Już spróbowa­łem z sąsiadkami czytać. Jedno zrozumiałem, że nie trzeba przy czytaniu Pi­sma świętego �powtarzać" całej teologii. Zawsze robiłem błąd - chciałem jak­by wszystko z tekstu wyczerpać. Teraz rozumiem, że ufać Duchowi Świętemu trzeba najbardziej. Dwa czytania w czasie tygodnia przeżyliśmy jak olśnienie, każdy cieszył się odkryciami. Modlimy się, aby chcieć razem czytać. Wspólna modlitwa to dla nas źródło prawdziwego spokoju. Te spotkania stały się dla nas odkryciem tego, że kazania w kościele są wnioskami z Biblii, na które w czytaniach w kościele nie zdążamy nieraz zwrócić uwagi. Poświęcony czas jakby na powtórkę w domu z odczytaniem tekstów paralelnych nas bardzo ubogacił. Teraz czekamy na propozycje comiesięczne.

Pozdrawiam - Janek.

Czytanie Pisma świętego

Temat pierwszy: Boże Narodzenie - Narodzenie Pana Jezusa
Modlitwa przed czytaniem Pisma świętego Tekst Łk 2, 1-20

Czytaj, aby zrozumieć. Przeczytaj uwagi na dole do tekstu, oraz teksty dlalepszego zrozumienia: Iz 9, 13. 56; Dz 13, 1325; Mt l, 182,12; Ga 4, 47
Medytuj, aby okryć sens dla siebie.
Módl się. Podziel się swoimi myślami.

Zapamiętaj /?/

Zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu; dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”

Określ swoje zaangażowanie - zaplanuj działanie.
Modlitwa po czytaniu Pisma świętego

Pragnący poznać jeszcze informacje pozabiblijne o Panu Jezusie powinni przeczytać wzmianki w pismach Józefa Flawiusza, Talmudzie, Korneliusza, Tacyta, Swetoniusza i Pliniusza Młodszego. Wszystkie te informacje podaje Wielka Encyklopedia PWN, t. 12, s. 548550}

Słowa Ojców Kościoła: św. Augustyn /+ 430/, kazanie - w Wigilię Bożego Narodzenia
/brewiarz, 1.1/

�Przebudź się, człowiecze: dla ciebie Bóg stał się człowiekiem! �Zbudź się, o śpiący, i powstań z martwych zajaśnieje ci Chrystus". Dla ciebie, powtarzam, Bóg stał się człowiekiem.
Umarłbyś na wieki, gdyby On nie narodził się czasie. Przenigdy nie byłbyś wyzwolony z ciała grzechu, gdyby On nie przyjął ciała, podobnego do ciała grzechu. Byłbyś skazany na niemiłosierną wieczność, gdyby Bóg nie okazał ci wiecznego miłosierdzia. Nie byłbyś przywrócony życiu, gdyby On nie poddał się dobrowolnie prawu śmierci. Bez Jego pomocy byłbyś zgubiony, zginąłbyś, gdyby nie przyszedł.
Świętujmy, więc z radością nadejście naszego zbawienia i odkupienia. Świętujmy dzień uroczysty, w którym Ten, co sam jest jedynym i wiekuistym dniem Ojca, zechciał zstąpić w krótki i przemijający dzień doczesności. On �stał się dla nas mądrością od Boga i sprawiedliwością, i uświęceniem, i odkupieniem, aby jak to napisano, w Panu się chlubił ten, kto się chlubi".
�Prawda z ziemi wyrosła". Chrystus, który powiedział o sobie �Ja jestem prawdą", narodził się z Dziewicy. �A sprawiedliwość z nieba się wychyliła", bo ten, kto uwierzy w Narodzonego, dostępuje usprawiedliwienia nie z siebie, lecz od Boga. [...]
�A jeśli chcesz wiedzieć, jaka jest w tym twoja zasługa, jaki powód tak wielkiego daru i jaka twoja sprawiedliwość, to doszukując się przyczyn nie znajdziesz nic innego, jak tylko łaskę Boga".