Kwiecień 2008

List do Parafian NMP zapraszający na Misje święte 2008

[Rozmiar: 3114 bajtów]
Misje – czas odnowienia we wierze - naszego umocnienia i nawrócenia
Ratuj duszę swoją
Oryginalny nasz krzyż upamiętniający lata Misji św. od roku 1897 ma wezwanie Pana Jezusa Ratuj duszę swoją. Jest to prośba do każdego „jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania” [Ewangelia św. Mateusza 20, 17b] „Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?” [Ewangelia św. Mateusza 16, 26] Przez odnowioną wiarę i łaskę Bożą „przyobleczemy się w nowego człowieka” szczęśliwi we wspólnocie swych rodzin i Kościoła. Alleluja! Bóg zawsze jest Stwórcą i kochającym nas Ojcem.

Każdego z nas zaprasza Bóg przez misjonarzy

Drodzy Mieszkańcy naszej Parafii Mariackiej,
Wreszcie przyszedł czas zapraszania na nasze parafialne Misje święte. Poprzednie odbyły się w 1998 roku. Wiemy już, że odbywają się one co 10 lat w każdej parafii. W czasie misji jest więcej wydarzeń dla podkreślenia wielkiego znaczenia wiary dla każdego już wierzącego i zaproszenia każdego do „wyznania ustami”. Św. Paweł w Liście do Rzymian 10, 8-13 tak o tym pisze „Ale cóż mówi: Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. Ale jest to słowo wiary, którą głosimy. Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia. Wszak mówi Pismo: żaden, kto wierzy w Niego, nie będzie zawstydzony. [...] Jeden jest bowiem Pan wszystkich. On to rozdziela swe bogactwa wszystkim, którzy Go wzywają. Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony”
Wielkim „wezwaniem” imienia Pańskiego są właśnie misje. Chodzi o przeżycie ich przez słuchanie Słowa Bożego, przez modlitwę za siebie i za wspólnotę parafialną, przystąpienie do Sakramentów świętych. Pisał o tym św. Paweł w Drugim Liście do Koryntian 6, 17-21 „Jeżeli więc ktoś pozostaje w Chrystusie, jest nowym stworzeniem. [...] Wszystko zaś to pochodzi od Boga, który pojednał nas z sobą przez Chrystusa i zlecił nam posługę jednania. Albowiem w Chrystusie Bóg jednał z sobą świat, nie poczytując ludziom ich grzechów, nam zaś przekazując słowo jednania. Tak więc w imieniu Chrystusa spełniamy posłannictwo jakby Boga samego, który przez nas udziela napomnień. W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem. On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą”
Tydzień Misji powinien być dla nas wszystkich. Dajmy sobie czas na misje. Pierwsza część misji - do środy ma również spotkania z dziećmi i młodzieżą. Proszę rodziców młodszych dzieci, abyście przyszli z nimi na naukę o 16.20 a potem zostali z nimi na Mszę św. Młodzież o 20.00.
Takimi wydarzeniami „żeby Misji na 10 lat nie zapomnieć” będą też dwie Msze św. poza kościołem: w Boże Ciało przy domach Kraszewskiego 46/40 i Gałczyńskiego 59 oraz w piątek po Bożym Ciele pomiędzy domami „ZUS”u i po niej Droga Krzyżowa ulicami Krasińskiego, Moniuszki aż do jej zakończenia przy ul. Tuwima. Ważna jest szczególna rola misji - poruszyć nas i dać okazję, abyśmy jako LUD BOŻY zgromadzili się we wspólnocie przy Jezusie – przez wyznanie i sakramenty święte. Wzywali do tego charakterystycznie prorocy „Zgromadźcie mi mój lud”. Św. Marek w swojej Ewangelii zapisał [16, 15-16] „I rzekł do nich: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” Pogram misji jest już przygotowany i trzeba go teraz zanieść do każdego mieszkania. Jest to wielka praca dla nas wszystkich. Podawajmy go każdemu mieszkańcowi naszej Parafii.

PROGRAM MISJI

Prosząc o odmawianie codziennie jednej tajemnicy różańca św. lub Koronki do Miłosierdzia Bożego w intencji Misji serdecznie pozdrawiam.
ks. Józef Nowakowski
[Rozmiar: 28079 bajtów]

Przemyślmy żartobliwy ale prawdziwy życiowo zestaw ludzkich powiedzonek o smutnym fakcie zaniedbywania spraw Bożych w życiu.