LIST DO CHRZEŚCIJAN
Maj 2010


[Rozmiar: 6088 bajtów]

Chwalcie łąki umajone ...
Chwalcie z nami Panią świata ...




Nabożeństwa stałe i najbliższe kalendarium
Nabożeństwo majowe w dni powszednie g. 17.30, w niedziele g. 16.00, w środy w rejonach g. 20.30;
Msze św. niedzielne i świąteczne 7.30 9.00 10.30 12.00 13.15 18.30;
Msze św. w dni powszednie: 8.30 17.00 i 18.30;
Spowiedź św. pół godziny przed każdą Mszą św. a w pierwszy czwartek i piątek miesiąca
oraz w soboty i dni przedświąteczne od g. 16.00; w każdą niedzielę po Mszy św. o g. 9.00
– spotkanie formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (od lat 14.00) w salce przy biurze; w każdą środę o g. 19.00
– próby śpiewu Chóru; w każdy czwartek od g. 17.30 do 18.30
– Adoracja Najświętszego Sakramentu; w piątek nowenna do Miłosierdzia Bożego g. 16.30; nabożeństwo niedzielne g. 16.00.
3 maja 2010 – poniedziałek: Msze św. u nas w kościele 7.30 9.00 10.30 12.00 (na Rynku Star.) i 18.30. Nabożeństwo majowe – wyjątkowo o g. 18.00
–7-9 maja rekolekcje młodzieży przed Bierzmowaniem w Zamku Bierzgłowskim
–8 maja g. 11.00 I Komunia św., g. 16.00 majowe dla dzieci I Komunii św.,
–15 maja (sobota) Pielgrzymka dzieci po I Komunii św. do Brodnicy na święto dzieci z ks. Bpem Długoszem
–16 maja (sobota) rocznica I Komunii św. dzieci klas III g. 10.30
–18 maja – wtorek o g. 18.00 w CDS ul. Łazienna spotkanie z misjonarzem Ks. Józefem Matyjkiem TJ
–25 maja – bierzmowanie o g. 18.30
Czerwiec - nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa: dni powszednie g. 17.30; niedziele g. 16.00
3 czerwca 2010 – Boże Ciało
5 czerwca sobota - g. 11.00 Jubileusz Jubilatów
6 czerwca niedziela – wyjazd na uroczystości beatyfikacji do Warszawy
7 czerwca poniedziałek - X lecie Beatyfikacji ks. Stefana i Wizyty Jana Pawła II w Toruniu. Msze św. 8.30 17.00 18.30.
11 czerwca Najświętszego Serca Pana Jezusa – zakończenie Roku Kapłańskiego w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach g. 11.00; uroczystości ogólno toruńskie w Kościele Ojców Jezuitów wieczorem
26 czerwca g. 10.00 święcenia kapłańskie w katedrze
27 czerwca (sobota) Diecezjalne Uroczystości Matki Bożej Nieustającej Pomocy
4-13 sierpnia Piesza Pielgrzymka Piesza z Torunia na Jasną Górę

Rocznice świeceń kapłańskich w NMP:

– Ks. Zdzisław Baranowski – 21 V 1972;
– Ks. Mirosław Gierko – 16 VI 2001;
– Ks. Andrzej Kusiński – 15 VI 1996;
– Ks. Józef Nowakowski – 17 V 1964;
– Ks. Jan Saucha – 6 VI 1965;
– Ks. Tomasz Trzebiatowski – 19 VI 2004
[Rozmiar: 6553 bajtów]

Filmy maryjne w niedziele g. 16.00 przed Litanią Loretańską


Temat: Słowo Boże pozwala mi zrozumieć Wolę Bożą /15/


Pieśń na rozpoczęcie: Przyjdź Duchu Święty, ja pragnę…. Posłaniec zapala świecę i mówi: Światło Chrystusa ... Bogu niech będą dzięki.

Wstęp:

Posłaniec wita wszystkich zebranych. Nawiązuje do marcowego spotkania i zachęca do dzielenia się realizacją postanowień. Przeprowadzić rozmowę na temat ostatniego wydarzenia. Przeżycia związane z liturgią w kościele i celebracją święta w domu.
Następnie w intencji zrozumienia Słowa Bożego oraz w intencji Grupy Sąsiedzkiej odmawia się dziesiątek Różańca. Po modlitwie następuje odczytanie podanego niżej przykładu:

1. Nasza rzeczywistość:

Anna przechodząc koło kościoła wstąpiła na chwilę modlitwy, jak to zwykle czyniła. W tym czasie było wystawienie Najświętszego Sakramentu. Weszła do środka, usiadła w ławce i próbowała się modlić. Jednak myśli kłębiły się jej w głowie. Wracała od lekarza, diagnoza bardzo niepewna, może być nawet nowotwór. Bardzo przeraziła ją ta myśl. Nigdy nie spodziewała się, że będzie musiała się zmierzyć z taką sytuacją. I co dalej? A dom, dzieci, mąż?! Orzeczenie lekarza spadło na nią jak grom z jasnego nieba. Patrząc na Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, pytała: Dlaczego mnie to spotkało? Co takiego zawiniłam?! Nie usłyszała jednak odpowiedzi. To jeszcze bardziej ją przygnębiło. Niejednokrotnie sama pomagała innym w trudnych sytuacjach, potrafiła znaleźć słowa pokrzepienia, pociechy, wytłumaczenia, ale dla siebie nie miała nic prócz buntu i beznadziejności. Kiedy wracała do domu próbowała pozbierać myśli i zastanowić się, jak przygotować rodzinę. Bała się wyrzucić z siebie żal. Jej może by to pomogło, ale dzieciom i mężowi - nie. Musi ich na to przygotować, ale jak skoro sama nie może sobie z tym poradzić? Na razie nic nie mówiła w domu, nie chciała straszyć bliskich. Wieczorem przed spaniem jak zwykle brała do ręki Pismo św. Przypomniała sobie adorację i zadawane pytania. Zaczęła się modlić: „Panie Jezu, daj mi odpowiedź i nie trzymaj mnie w niepewności.” Zaczęła czytać wybrany fragment: abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe. Rz 12, 2 „No tak - pomyślała - mam sama rozpoznać, jaka jest wola Boża.” Zastanawiała się, jaka może być wola Boża w jej chorobie, a może nawet śmierci, przecież Bóg nie chce, aby ona cierpiała! Powtarzała wiele razy słowa: wola Boża, wola Boża … Powoli do jej serca i umysłu zaczęła przenikać delikatna myśl: wszystko ma swój sens i we wszystkim ujawnia się wola Boża. Zaczynała rozumieć, ale trudno było jej to przyjąć i pogodzić się z prawdą, którą właśnie odkrywała... (Posłaniec stara się zachęcić do rozmowy) Jakie refleksje nasuwają mi się po wysłuchaniu tego przykładu? Dlaczego Annie trudno było przyjąć prawdę o poważnej chorobie? Z czym, ( z kim) związane były lęki i niepokoje, które przeżywała Anna? Co dla mnie oznacza ta prawda, że wszystko ma swój sens i we wszystkim objawia się Wola Boża?

2. Co mówi Bóg?

Po rozmowie Posłaniec mówi: Wsłuchajmy się w Słowo Boże i starajmy się zrozumieć, czego uczy nas Bóg. Następuje odczytanie fragmentu z Pisma Św. (napisać parametry na karteczkach i podać każdemu do znalezienia) List do Rzymian 12,1-2
A zatem proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywą, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej. Nie bierzcie, więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża:, co jest dobre, co Bogu przyjemne i co doskonałe.
Oświetlenie naszego widzenia rzeczywistości świat
Dzielenie się swoimi spostrzeżeniami
- Do jakiej służby zachęca nas Św. Paweł? Czego ta służba od nas wymaga?
- Co – według Św. Pawła – pomaga nam rozpoznać wolę Bożą?
- Czy szczerze poszukuję, co jest Wolą Bożą dla mnie dzisiaj?

3. Co zmienimy w naszym życiu dzięki światłu i mocy Bożej?

KKK 2822Wolą naszego Ojca jest,” by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 Tm 2,4). „ On jest cierpliwy... chce bowiem wszystkich doprowadzić do nawrócenia” (2 P 3,9). Jego przykazaniem, streszczającym wszystkie inne i wyrażającym całą Jego wolę jest,” abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak On nas umiłował” ( J 13,34 ). KKK 2825 Jezus, „chociaż był Synem, nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał” ( Hbr 5, 8). O ileż bardziej zobowiązuje to nas, będących stworzeniami i grzesznikami, którzyśmy w Nim stali się przybranymi dziećmi. Prosimy naszego Ojca, by złączył naszą wolę z wolą Jego Syna, byśmy pełnili Jego wolę i wykonywali Jego zamysł zbawienia za życie świata. Sami jesteśmy całkowicie niezdolni do tego, ale zjednoczeni z Jezusem i dzięki mocy Jego Ducha Świętego możemy Mu poddać naszą wolę i zdecydować się na wybór tego, co zawsze wybierał Jego Syn: czynić to, co podoba się Ojcu.

Zobowiązania

Posłaniec zachęca do podjęcia konkretnych zobowiązań. (Wspólnota Sąsiedzka podaje swoje bądź korzysta z podanych niżej) Na przykład: Obejmę modlitwą ludzi będących w trudnej sytuacji życiowej. Postaram się w pełni uczestniczyć w Rekolekcjach Wielkopostnych. Raz w tygodniu rozważę na modlitwie Ewangelię z danego dnia.

Modlitwa:

Ogarnijmy modlitwą naszą Grupę Sąsiedzką, nasze rodziny, naszą parafię i potrzeby całego Kościoła Powszechnego ( wezwania układa wspólnota lub Posłaniec). Módlmy się:
Za naszą wspólnotę...
Za nasze rodziny...
Za naszą parafię...
O pokój na świecie...
Za nasze Rekolekcje Wielkopostne... Za ludzi cierpiących i samotnych... Za dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. ... Za młodzież przygotowującą się do Sakramentu Bierzmowania...
Ustalenie daty kolejnego Spotkania.
Pieśń Chrystus zmartwychwstan jest nam na przykład dan jest ...


[Rozmiar: 2403 bajtów]