MARZEC-KWIECIEŃ  2003                                                                                               nr 1(17)

PARAFIA PRZESTRZENIĄ WSPÓLNOT

PARAFIA TREŚCIĄ ŻYCIA WSPÓLNOT

Ks. Mieczysław Nowak zapisał takie słowa:
"Sobór Watykański II ukazał nam tajemnicę Kościoła-parafii jako tajemnicę wspólnoty braci i sióstr zgromadzonej wokół Jezusa zmartwychwstałego. Gdzie dwaj, lub trzej gromadzą się w Jego imię, tam On mieszka pośród nich. l taka właśnie wspólnota braterska jest znakiem i narzędziem Jego obecności i Jego zbawczego działania. Kontynuuje jego misje."
A jaka jest rzeczywistość?. Są takie grupy, które starają się służyć całej wspólnocie parafialnej, przykładowo poprzez prowadzenie modlitw różańcowych, Koronki do Miłosierdzia Bożego. Gromadzą się one w określone dni o określonych porach. Służą , tworzą przestrzeń, w której inni parafianie mogą się odnaleźć, mogą wspólnie modlić się i uczyć się modlitwy. W spotkaniach formacyjnych biorą udział tylko członkowie danej wspólnoty, a powinni w nich uczestniczyć członkowie innych wspólnot. Doświadczenia -charyzmaty każdej ze wspólnot mogą wzajemnie ubogacać, dawać wzrost duchowy, budować jedność i braterstwo. Spotkania grup to tworzenie przestrzeni dialogu, w którym mamy dzielić się swoją wiarą przez żywe świadectwo. Czy świadectwo ślimaka lub żółwia zamkniętego w swojej skorupie może kogoś ubogacić, czy może być apostolskim?
Wzajemne podpatrywanie i naśladownictwo jest jak najbardziej wskazane i pożądane. Tak żyły pierwsze wspólnoty chrześcijan, spotykały się na zgromadzeniach Eucharystycznych, pomagano sobie wzajemnie zwłaszcza w sprawach wiary. Prześladowania umacniały jedność i wbrew logice powodowały dalszy wzrost ludzi wierzących.
Sytuacja nasza jest wbrew pozorom bardzo podobna, żyjemy w trudnych czasach. Potrzeba nam świadectwa i wzorców jak żyć po Bożemu, jak naśladować Jezusa Chrystusa. W naszych wspólnotach są takie osoby, to właśnie one mogą nam pomóc w dążeniu do ideału. Trzeba tylko otworzyć się na działanie Ducha Świętego i na udział we wspólnocie.
Takiej właśnie postawy oczekuję i myślę, że nie tylko ja ale i wielu innych parafian. Wielki Post i czas refleksji jaki niesie on z sobą powinny nam pomóc na wspólne przeżywanie wydarzeń, na wspólną modlitwę, bo gdzie dwaj lub trzej zgromadzą się w imię Moje tam i Ja jestem � tak powiedział Jezus Chrystus swoim uczniom. Tta myśl zawsze ożywia i umacnia życie wspólnoty.
Tomasz

Bóg wciąż działa,
a deszcz i słońce są nad dobrymi i złymi.

UŚMIECHNIJ SIĘ!

Wielkpopostne umartwienie czyli czy tak przeżywasz potrzebę skrócenia czasu oglądania telewizji.

WAŻNE WYDARZENIA

- 23-26 III - sesja Kościół-Świat (Msza św. i spotkanie w salce dla każdego chętnego)
- 25 II - Zwiastowanie Pańskie-odpust, Msze św. z odnowieniem Duchowej Adopcji dzieci poczętych o godz. 7.30, 9.00, 10.30, 17.00, 18.30
- 30 III - 2 IV - rekolekcje wielkopostne dla dorosłych (Msze św. z naukami 8.30, 10.30, 17.00, 18.30). Rekolekcje poprowadzi o. Marek Reingel.
- 1 IV - dzień Spowiedzi św. przedświątecznej (są zaproszeni księża z dekanatu). Spowiedź św. będzie w godz. 8.00-9.00, 10.00-11.00, 16.00-19.00. Wszystkich parafian bardzo prosimy o przystąpienie do sakr. Pokuty w tym dniu.
- 11 IV - Droga Krzyżowa ulicami Torunia- początek godzina 1700
- 13 IV - Niedziela Palmowa. Dzień Młodzieży- Msza św. w katedrze o godz. 13.00
- 14 - 16IV - rekolekcje dla dzieci Szkoły Podstawowej i młodzieży Gimnazjum
kl. I, II, III SP - godz. 12.00
kl. IV, V, VI SP - godz. 9.00
kl. I, II, III Gimnazjum - godz. 10.30

- 17 IV - Wielki Czwartek, Msza św. Wieczerzy Pańskiej godz. 18.30. Adoracja Najśw. Sakramentu w tzw. ciemnicy od 19.30 do 22.00
- 18 IV - Wielki Piątek, ceremonie W. Piątku godz. 18.30. Adoracja Najśw. Sakramentu od 6.00 do 22.00. W Wielki Piątek zachowujemy ścisły post.
- 19 IV - Wielka Sobota, ceremonie W. Soboty godz. 18.30 .
Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do 14.00 co godzinę, od 14.30 do 18.00 co pół godziny). Adoracja Najśw. Sakramentu od 6.00 do 22.00
GORZKIE ŻALE w każdą niedzielę o godzinie 16oo
DROGA KRZYŻOWA w każdy piątek ( z wyjątkiem 11.04) o godzinach 1630 - dla dzieci i 1800 dla dorosłych
- 20 IV - Zmartwychwstanie Pańskie. Msze św. 6.00 (Rezurekcja), 9.00, 10.30, 12.00, 13.15, 18.30