Prezentowana praca jest biografią bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Celem rozprawy jest ukazanie postaci Błogosławionego na tle różnych środowisk mających wpływ na kształtowanie jego osobowości. Pierwszym z nich bez wątpienia był dom rodzinny, następnie szkoła w Chełmży i działające na jej terenie organizacje Związku Harcerstwa Polskiego oraz Sodalicji Mariańskiej. Kolejnym środowiskiem było Seminarium Duchowne w Pelplinie, w którym alumn Stefan Wincenty dostrzegł dla siebie wzory posługiwania kapłańskiego, m.in. w osobie ks. prof. Kazimierza Bieszka. Doświadczenia wyniesione z pelplińskiej uczelni ks. Frelichowski w pełni rozwinął i zrealizował w środowisku parafialnym, przede wszystkim na placówce wikariuszowskiej w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Toruniu. Lata II wojny światowej związane są z pobytem ks. Frelichowskiego w niemieckich obozach koncentracyjnych, w których był uwięziony wraz z licznymi innymi kapłanami.
Ramy chronologiczne pracy wyznaczają lata życia Stefana Wincentego Frelichowskiego (1913-1945). W kilku przypadkach, koniecznych dla pełniejszego ukazania tematu, autor wyszedł poza ramy życia Błogosławionego. Dotyczy to m.in. wiadomości o przodkach oraz informacji dotyczących rozwoju kultu. Terytorialnie praca obejmuje następujące miasta i miejscowości, z którymi był związany Stefan Wincenty Frelichowski: Chełmża, gdzie spędził dzieciństwo i młodość; Pelplin z Seminarium Duchownym diecezji chełmińskiej; Wejherowo i Toruń, w których pełnił posługę wikarego. Wreszcie niemieckie więzienia i obozy koncentracyjne: Fort VII w Toruniu, Nowy Port Gdański (Zivilgefangenenlager Neufohrwasser), obóz Stutthof, Grenzdorf, obozy koncentracyjne w Sachsenhausen i Dachau.

Robert Zadura