[Rozmiar: 7056 bajtów]
W swoim pamiętniku tak pisał o swojej roli drużynowego:

“...taka drużyna dawałaby swym członkom coś więcej niż samą karność i trochę wiedzy polowej i przyjemne obozy, lecz dawałaby mu pełne wychowanie obywatela znającego dobrze swoje obowiązki dla Ojczyzny. Ja sam wierzę mocno, że państwo, którego wszyscy obywatele byliby harcerzami, byłoby najpotężniejszym ze wszystkich. Harcerstwo bowiem, a polskie szczególnie, ma takie środki, pomoce, że kto przejdzie przez jego szkołę to jest typem człowieka, jakiego nam teraz potrzeba. A już najdziwniejszą, ale najlepszą jest idea harcerstwa: Wychowanie młodzieży - przez młodzież. I ja sam, jak długo tylko będę mógł, co daj Boże, aby zawsze było, będę harcerzem i nigdy dla niego pracować i go popierać nie przestanę. Czuwaj”

[Rozmiar: 10098 bajtów]
Dnia 20. 09. 2002 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała Dekret ustanawiający Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego Patronem Harcerstwa Polskiego. Ogłoszenie Patronem Harcerstwa Polskiego zostało dokonane przez Jego Eminencję Ks. Kardynałajózefa Glempa, Prymasa Polski w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie 22 lutego 2003 r.

Parafia pw. Wniebowzięcia NMP i Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego od 31.03.2001 r. jest Sanktuarium Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Prosimy o modlitwę łaski kanonizacji przy I ołtarzu bł. Ks. Stefana (drugi w nawie I południowej). Nowenna - I Czwartek I miesiąca godz. 18.00. Uroczystości I doroczne - 21 i 23 lutego. Prosimy I o informacje o kulcie Błogosławionego I Druha Wieka. Harcerzom Sanktuarium może służyć pomieszczeniami na spotkania - salami, małą bazą noclegową i kuchenną. Prosimy o wcześniejszy kontakt.