Wytyczne programowe DLP po XV-leciu działalności omówione na spotkaniu 4 I  2001 r. przy NMP w Toruniu


1. Z nauczania Ojca św. L'OSSERVATORE ROMANO 5/2000

"Drodzy ludzie pracy, przedsiębiorcy, współpracownicy, finansiści, handlowcy - zjednoczcie swe siły, umysły i serca, aby przyczyniać się do budowy społeczeństwa szanującego człowieka i jego pracę" 3, 3 z Przemówienia Ojca św. do ludzi pracy po koncercie na Tor Vergata "Potrzebna jest globalizacja solidarności"

Z tego wezwania ustalamy najwa?niejsze zadanie JEDNOCZYĆ UMYSŁY I SERCA, SIŁY przedsiębiorców, współpracowników, finansistów, handlowców, ludzi pracy w celu budowania społeczeństwa szanującego człowieka i jego pracę.

2. Z nauczania Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym

"Troskliwie należy dbać o wychowanie obywatelskie i polityczne, tak bardzo dzisiaj potrzebne ludziom, a zwłaszcza młodzieży, aby wszyscy obywatele mogli spełnić swoje zadanie w życiu swej wspólnoty politycznej.

Ci, którzy posiadają talent do działalności politycznej lub mogą się do niej nadać, a jest to sztuka trudna i zarazem wielce szlachetna, niech się do niej sposobią i oddają się jej nie myśląc o własnej wygodzie lub zyskownym stanowisku. Niech występują przeciw uciskowi ze strony jednostki lub samowładztwu i nietolerancji partii politycznej, działając roztropnie i nienagannie pod względem moralnym, a niech poświęcają się dobru wspólnemu w duchu szczerości i słuszności, owszem, z miłością i odwagą polityczną" z Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym nr 75, 6 - 7

Zadania dla DLP i OSU z powyższego tekstu: zapraszać indywidualnie wszelkimi możliwymi sposobami na spotkania formacyjno - edukacyjne i je przygotowywać.

3. Zryw SOLIDARNOŚCI miał jasny cel - odbudować poszanowanie godności człowieka i jego zadań osobowych. Z tego powstało żądanie możliwości Mszy św., gdyż człowiek ma ostatecznie godność od Boga i drugi postulat - postulat świadomego spełniania się w pracy jako osoba - w możliwości podejmowania decyzji o zadaniach gospodarczych, które miały oceniać niezależne, samorządne związki zawodowe.

Obecnie znów godno?? cz?owieka jest zagro?ona przez technologie eliminujące człowieka i zniechęcenie dla działalności związkowej. Świadome pomijanie godności człowieka płynącej od Boga przez ateistów i liberałów - pozbawia pracę osoby najwyższego sensu. Drugi postulat o osobowym udziale w pracy jest bardzo ograniczony, gdyż nie ma współpracy pracodawców i pracobiorców dla zachowania sposobu pracy godnej człowieka (z Audiencji papieskiej dla przedsiębiorców, związków zawodowych i przedsiębiorców "Rozwój, globalizacja, dobro człowieka" 2,2.

Zadanie na dziś: jeszcze ofiarniejsza służba DLP wobec wspólnot związków zawodowych dla realizacji przez nich pełnej działalności - dbania o godność człowieka (1) a zarazem dla ich współpracy z przedsiębiorcami (2) oraz (3) popieranie ich wpływu na politykę finansową. Kiedyś ks. kard. Stefan Wyszyński pisał o prostych zasadach na gospodarkę "uczciwie pracować, mało pożyczać, nie kupować na kredyt, starać się o samodzielność gospodarczą OJCZYZNY"

4. Ojciec św. w czasie Audiencji dla przedsiębiorców, związków zawodowych i przedsiębiorców wzywał - przedsiębiorcy, finansiści, związkowcy i handel - "poprzez współpracę i wymianę handlową służcie rozwojowi godnemu człowieka" (też z Audiencji papieskiej dla przedsiębiorców, związków zawodowych i przedsiębiorców "Rozwój, globalizacja, dobro człowieka" 2,2)

Zadanie dla DLP - ewangelizować środowisko rzemieślników i ich pracowników a jeśli nie będzie mozliwe, to zbieranie informacji o rzemieślnikach uczciwych dla obrony przed nieuczciwymi.

5. Prowadzenie punktu samopomocowego dla każdego szukającego pracy - według treści motta: MOŻEMY CI POMOC, GDY POZNAMY PROBLEM TWEGO BEZROBOCIA. Będą to dyżury osób z DLP i OSU dwa razy w tygodniu. Będziemy służyć pomocą moralną, prawną, doradczą dla szukających pracy a równocześnie szukać ofert zatrudnienia. Powstałby z tego studyjny materiał do znalezienia trendów w zjawisku poszukiwania pracy i formach bezrobocia.